Antonie Alexejeva

Studentka 3. ročníku ETSN

Odborná stáž v Českém centru Mnichov / Tschechisches Zentrum München

 od 1. července do 30. září 2015V rámci Evropských teritoriálních studií zaměřených na vztahy ČR a německy mluvících zemí jsem vyjela na povinnou stáž do Mnichova. Strávila jsem tam 3 měsíce prázdnin, které byly rozhodně výjimečné. Mnichov je velmi energické, moderní  a krásné město, které nabízí opravdu multikulturální prostředí a setkávají se tam lidé ze všech koutů světa.

     

Já (uprostřed) a ostatní praktikantky Českého centra

Stáž probíhala v budově na Prinzregentenstraße, kde sídlí České centrum, což je nedaleko od centra města. Mojí pracovní náplní bylo podporovat České centrum ve všech záležitostech a akcích, které se pořádaly. Praktikanti a praktikantky jsou nedílnou součástí Centra a předávají si navzájem znalosti. První týden jsme byly tři a hned se konala vernisáž k výstavě „120 let úspěchu: Laurin & Klement / ŠKODA“, kterou jsme společeně připravovaly a doprovázely po celou dobu jejího konání. Bylo třeba připravit jak samotnou výstavu, tak i české pivo a občerstvení pro návštěvníky. Akce to byla velmi významná. Přijel i konzul České republiky v Mnichově nebo závodník Škoda Auto Rallye, aby okomentoval výstavu a referoval o svých zážitcích. Návštěvníci se mohli dozvědět zejména o historii a rozvoji automobilového průmyslu a prohlédnout si fotografie aut v časové linii. Venku pak stál nový model Škody Superb.

Následující týdny jsme zůstaly pouze dvě praktikantky. Každodenní náplní práce bylo spravování webu a facebooku Českého centra, vítání hostů, potřebná administrativa, psaní a překlad článků. Vždy jsme mohly přijít se svými nápady jak a co zlepšit. Já jsem například našla oblibu v grafice a připravovala plakáty pro většinu výstav. Jedna ze zajímavých výstav byla také „Naturschönheiten Böhmens/Přírodní krásy Čech“ od fotografa Jaroslava Němce. Společně jsme vyzdobili výstavní sál jeho fotografiemi, hodně jsem se tak dozvěděla o krásných místech v Česku. Dalšími projekty byla např. výstava „Jung und erfolgreich!“, „Dlouhá noc konzulátů“ nebo „15. Týden českého filmu v Mnichově“, což byla taktéž velmi významná událost, kde se promítaly české a slovenské filmy přímo v mnichovském kině Arena Filmtheater.

Za celé léto v Mnichově jsem měla hodně zážitků. Třeba Oktoberfest :-)

Podařilo se mi např. zúčastnit se natáčení reportáže o uprchlické situaci v Mnichově, při které jsem doprovázela reportéry z TV Prima a vypomáhala jim při hledání informací. Také jsem navštívila Deutsch – Französisches Institut v Ludwigsburgu, kde jsem čerpala nezbytné informace k mé bakalářské práci.

Jsem ráda, že jsem byla právě Mnichově. Stáž mi dala nové kontakty, pestré zážitky, nové poznatky… Zahraniční pobyt se nedá ničím nahradit, je to rozhodně velký přínos do života.