Filip Toušek

Student 2. ročníku oboru ČNAS

Odborná stáž v Muzeu lesní historie Waldgeschichtliches Museum Sankt OswaldV rámci povinné praxe, která je jednou z podmínek pro absolvování studijního oboru Česko – německá areálová studia, jsem vykonával dvouměsíční stáž v německém městě Sankt Oswald, v Muzeu lesní historie. Na stáži jsem byl od 15. 6. 2015 do 14. 8. 2015. Sankt Oswald se nachází v národním parku Bavorský les, tedy ve spolkové zemi Svobodný stát Bavorsko.

O stáži jsem se dozvěděl od PhDr. Miroslavy Kubatové Pitrové, Ph.D. koordinátorky zahraničních mobilit na našem ústavu. Ta mi poté vše zařídila s ředitelem muzea Wolfgangem Bäumlem. Spolupráce mezi Jihočeskou univerzitou a Muzeem lesní historie je už víceletá a byl jsem již čtvrtým praktikantem, který zde stáž mohl absolvovat.

Koordinátorem mé praxe v Bavorku byl již zmiňovaný Wolfgang Bäuml, který mi zadával téměř veškerou práci. Přístup pana Bäumla si nemohu vynachválit. Vysvětlil mi mnoho věcí o Národním parku Bavorský les a jeho přátelský přístup mi v práci velmi pomáhal. Celkově byl kolektiv v muzeu přátelský a všichni mi kdykoliv ochotně pomohli.

Já, mé dvě české kolegyně Štěpánka Ryklová a Táňa Pastuchová, paní Reitmaier – Ranzinger a pan Bäuml v Muzeu Jagd – Land – Fluss v zámku Wolfstein

Pracoval jsem převážnou část své pracovní doby na počítači. Národní park Bavorský les intenzivně spolupracuje s Národním parkem Šumava. Komunikoval jsem proto často přes e-mail s lidmi z České republiky. Kontaktoval jsem například starostu obce Kvilda, malíře Víta Pavlíka, umělkyni Janu Wudy a další. Dále jsem vyhledával také různé informace na internetu pro muzeum, nebo jsem překládal německé texty do češtiny. V Muzeu lesní historie jsou veškeré informace pro návštěvníky německy, česky a anglicky.

Měl jsem však příležitost osobně více poznat Bavorský les. Navštívil například centra Haus zur Wildnis, nebo Hans – Eisenmann – Haus. Pro mě nejzajímavější byl den strávený se zvířecím pečovatelem, který krmí zvířata ve volných výbězích. Mohl jsem se tak zúčastnit krmení medvědů, vlků a dalších zajímavých zvířat.

Vlk ve volném výběhu

Ubytovaný jsem byl v malé vesnici Waldhäuser, která je vzdálená 8 kilometrů od obce Sankt Oswald. Na ubytovně jsem byl ubytován s dalšími praktikanty národního parku. Jelikož jsem byl jediný Čech na ubytovně, mohl jsem si procvičovat němčinu i po práci s ostatními praktikanty, kteří byli ze Spolkové republiky Německo. Do práce jsem jezdil buď na kole, nebo mě vzal někdo z praktikantů, který jel přes Sankt Oswald.

 Výhled z mého pokoje na klidný Waldhäuser

Ve svém volném čase jsem poznával okolí dále. S ostatními praktikanty jsme byli například v Pasově.

    

Výlet do Pasova

Se svými kolegyněmi z Jihočeské univerzity, které byly v tu dobu na stáži na Okresním úřadu ve Freyungu, jsem byl na hoře Luzný a Roklan. Během těchto dvou měsíců jsem měl také možnost více poznat kulturu v Německu. Navštívil jsem s panem Bäumlem a ostatními kolegy festival v Grafenau, kde jsem si mohl dát typický bavorský tuplák s "Bratwurstem" :-) Preclík k svačině místo housky mě bude udivovat asi ještě dlouho! :-)

   

Slavnosti v Grafenau a výlet na horu Luzný s kolegyněmi z našeho ústavu

Odborná stáž mě obohatila především o jazykové znalosti, i když rozumět bavorštině je opravdu těžké. Ale také jsem se dozvěděl, že spolupráce mezi Šumavou a Bavorským lesem je opravdu intenzivní a stále se navazují nové kontakty. Díky stáži jsem poznal nové lidi. S některými jsem zůstal v kontaktu. Například kolega z muzea Sige Meininger mi slíbil, že mě navštíví v Čechách a stejně tak i já mohu kdykoliv přijet k němu na návštěvu.

Nastavenou spolupráci si Muzeum lesní historie i náš ústav pochvalují a měla by tak pokračovat i v budoucnu. Jsem rád, že i já jsem mohl přispět ke zlepšování vztahů v oblasti přeshraničního partnerství a přátelství.

Ve spolupráci s K. Matschinerem, který má na starosti stáže na Okresním úřadu ve Freyungu jsme se mohli s kolegyněmi podělit o své zážitky i s tamějším tiskem.

 

Tím bylo zároveň německé veřejnosti ukázáno, že my Češi máme zájem o německou kulturu.