Andrea Kolesová

Studentka 2. ročníku ČNAS

odbornou stáž absolvovala v Rakousku ve firmě Weberei TUMFART GmbHJsem studentkou 2. ročníku oboru Česko-německá areálová studia na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V rámci studia jsem absolvovala odbornou stáž v Rakousku ve firmě Weberei TUMFART GmbH, která sídlí v Unterwaldschlagu poblíž města Bad Leonfelden. Strávila jsem zde 2 měsíce, a sice od 1. 7. 2016 do 31. 8. 2016.

Odborná stáž či studium v některé z německy mluvících zemí jsou podmínkou k úspěšnému absolvování bakalářského studia.

Svou praxi jsem si domlouvala sama. Chtěla jsem vycestovat do Rakouska, protože mi je daná země sympatická a její obyvatelé jsou dle mého názoru podobní Čechům. O firmě jsem věděla už dřív, protože jsem do dané oblasti jezdila za sestrou. Zkusila jsem tedy kontaktovat pana Tumfarta, který je majitelem, a požádala ho, jestli bych tam svou stáž mohla absolvovat. Sdělila jsem mu potřebné informace, co bych od praxe očekávala a co naopak by mohl očekávat on ode mě. Pan Tumfart nakonec souhlasil a já si mohla začít vyřizovat vše potřebné.

Datum výjezdu se blížil opravdu rychle a já 1. července 2016 nastoupila na svou pracovní stáž. První dny byly spíše seznamovací – nejprve jsem poznala zaměstnance zmiňované firmy, byla jsem firmou provedena s odborným výkladem (jak firma vznikla, jak dlouho funguje, čím se zabývá, komu zboží dováží, jak fungují jednotlivé stroje). Musím říci, že to bylo opravdu zajímavé zjistit, jak se vyrábí a jak vypadá skelné vlákno a co všechno se z něho může vyrobit.

 

Obchůdek, který je součástí firmy

Další dny mi sekretářka Weberei TUMFART GmbH vysvětlovala, jak se pracuje s jednotlivými programy, jak mám jednat se zákazníky, jak mají vypadat objednávky a dodací listy. Připadalo mi to velmi komplikované, ale Christl (tak jsme jí říkali), byla moc hodná a uklidňovala mě, že se nemusím ničeho bát, že kdybych náhodou nevěděla, tak mám zavolat ji nebo pana Tumfarta.

   

              S Bedřichem, pracovníkem v sekci se skelným vláknem                           S panem Tumfartem (majitelem firmy Weberei TUMFART GmbH)

 

Netrvalo dlouho a já si na danou práci zvykla, už jsem se tolik nebála a zvládala jsem to bez problémů. Jediné co pro mě bylo komplikací, byly dialekty. Občas jsem vážně nerozuměla, co zákazníci vlastně chtějí (daný problém se vyskytoval hlavně u telefonních hovorů). Ale nakonec si zvykli i oni, že tam jsem na stáži a snažili se mluvit srozumitelně a pokud možno spisovně – i když ne vždy se jim to dařilo :-)

Volné chvíle jsem trávila na bytě nebo jsme podnikli nějaký výlet – ať už to bylo kino, koupaliště či výšlap na Sternstein.

Svou pracovní stáž jsem si opravdu moc užila, byla to výborná zkušenost. Jsem vděčná za tuto příležitost poznat nové lidi, kulturu i jiný způsob života. Našla jsem si v Rakousku nové přátele, se kterými jsem v kontaktu, a plánujeme, že brzy podnikneme další výlety, ať už u nás v České republice, nebo u nich v Rakousku.

Kdybych mohla někoho, kdo váhá nad pobytem v zahraničí přesvědčit, určitě bych to udělala. Určitě neváhejte, takových příležitostí se vám moc nenaskytne. Nebojte se a vyjeďte. Nakonec budete určitě rádi, že jste tuto cestu podnikli, tak jako já.