About Faculty
Institutes
Study
Foreign relations
navazující magisterské studium jednooborové
Okruhy otázek ke státním závěrečným zkouškám
Obor: archeologie
Typ studia: navazující magisterský
◻️ Okruh A. Obecná archeologie: teorie, metodologie, terénní archeologie
1/ Procesuální archeologie v Evropě a nová archeologie v zámoří. Environmentální archeologie a její součásti.
2/ Behaviorální archeologie a sémiotické proudy v archeologii. Postprocesuální archeologie a její význam. Hlavní představitelé a jejich díla.
3/ Krajinná archeologie, její vznik, vývoj a metody. Britská škola, její hlavní představitelé a hlavní realizované projekty. Krajinná archeologie v České republice.
4/ Etnoarcheologie. Hlavní představitelé a jejich práce. Příklady etnoarcheologických projektů a jejich aplikace ve středoevropské archeologii.
5/ Teorie artefaktů a ekofaktů v archeologii. Pojetí času v archeologii. Čas procesů a událostí.
6/ Klimatické změny, jejich příčiny a vliv na pravěkou společnost. Pleistocén a jeho členění. Korelace glaciálů a interglaciálů s lidským osídlením.
7/ Holocén, jeho členění, hlavní vývojové trendy klimatu a lidské společnosti. Problematika středověkého klimatického optima a malé doby ledové.
8/ Radiometrické datovací metody. Princip radiouhlíkového datování, metody kalibrace, korelace s dendrochronologií. Využití radiokarbonového datování v archeologické praxi.
9/ Geologické metody datování v archeologii. Tefrochronologie a její využití v archeologii.
10/ Principy termoluminiscence a opticky stimulované luminiscence. Archeomagnetismus a jeho využití v archeologii.
11/ Dendrochronologie a její využití v archeologii. Principy a metody. Křivky a regionální standardy ve střední Evropě. Dendrochronologické vlastnosti hlavních druhů dřevin.
12/ Archeobotanické metody a specifika jejich využití: Makrozbytky a komplexní archeobotanická analýza. Antrakologie a xylotomie. Příklady využití v archeologické interpretaci.
13/ Archeobotanické metody a specifika jejich využití: Mikrozbytky z archeologických uloženin (pyl, diatomy). Přehled antropogenních identifikátorů a jejich využití v archeologické interpretaci.
14/ Skupiny organismů jako předmět archeozoologických analýz. Příklady domestikovaných druhů, které se objevují v archeozoologických souborech na našem území - včetně uvedení jejich divokých předků a období importu na naše území.
15/ Primární a sekundární data v archeozoologii, příklady a možnosti jejich interpretace.
16/ Izotopové analýzy v archeologii. Příklady některých stabilních izotopů a oblastí jejich využití. Analýzy těžkých stopových prvků obsažených v antropologickém materiálu a jejich význam v archeologii.
17/ Patologie na zvířecích kostech a zubech a jejich indikační hodnota. Příklady a interpretace některých patologických zjištění. Tafonomie v archeozoologii, příklady a význam.
18/ Antropologické metody výzkumů pohřebišť. Metody určování pohlaví, věku a zdravotního stavu. Demografické charakteristiky pravěkých a středověkých populací.
19/ Archeogenetika lidských populací. Význam studia lidské mtDNA a Y-chromozomu v současné archeologii. Problémy kontaminace staré DNA. Archeogenetika a lidských populací v pravěku a středověku.
20/ Nedestruktivní archeologie. Její vymezení a přínos k archeologickému poznání, základní terminologie, přehled nejdůležitějších metod, příklady publikací a projektů, badatelé.
21/ Fotografické metody dálkového průzkumu Země. Letecká prospekce, analýza ortofotosnímků, využití družicových systémů, bezpilotní prostředky.
22/ Možnosti identifikace a studia archeologických pramenů pomocí geofyzikálních metod. Hlavní fáze geofyzikálního průzkumu, přehled metod, jejich limitů a vhodnosti pro různé typy situací. Detektory kovů.
23/ Povrchové sběry movitých archeologických pramenů. Analytické a syntetické metody, faktory ovlivňující výsledky sběrů.
24/ Reliéfní útvary antropogenního původu v krajině. Letecké laserové skenování, pozemní metody dokumentace terénních reliktů, GNSS.
25/ Archeologie a geografické informační systémy.
◻️ Okruh B. Archeologie pravěku a protohistorického období
1/ Proces hominizace. Vývoj lidského rodu v Africe a Eurasii. Hlavní paleoantropologická naleziště v Evropě.
2/ Společnost v době kolem posledního glaciálního maxima a její komplexita ve střední Evropě.
3/ Subsistenční strategie doby kamenné v Evropě: strava a výživa, doklady lovu a sběru a nejstaršího zemědělství.
4/ Počátky orebného zemědělství ve střední Evropě. Doklady stratifikace společnosti a vznik sociální nerovnosti.
5/ Subsistenční strategie doby bronzové a železné ve střední Evropě: strava a výživa, doklady zemědělství, chovu domácích zvířat, lovu a sběru.
6/ Těžba a zpracování kamene v pravěku střední Evropy: hlavní ložiska, těžební a zpracovatelské areály.
7/ Těžba a zpracování dřeva a dalších organických materiálů v pravěkých komunitách střední Evropy.
8/ Těžba a zpracování kovů v pravěku střední Evropy: : hlavní ložiska, těžební a zpracovatelské areály.
9/ Výroba a zpracování keramiky v pravěku střední Evropy.
10/ Textilní výroba v pravěku a její doklady v pravěku střední Evropy.
11/ Specializace a původ řemesel v pravěku Evropy.
12/ Dálkový obchod a doprava v době kamenné v pravěku střední Evropy: otázka dálkových kontaktů s jižní a severní Evropou, dopravních prostředků, importů.
13/ Dálkový obchod a doprava v době bronzové a železné v pravěku střední Evropy: otázka dálkových kontaktů s jižní a severní Evropou, dopravních prostředků, importů.
14/ Platidla a platební prostředky v pravěku Evropy, váhové systémy.
15/ Doklady vojenství a válečnictví v pravěku střední Evropy. Fortifikace.
16/ Vývoj forem bydlení v pravěku Evropy: typy obydlí, jejich chronologické a geografické rozšíření.
17/ Pohřební ritus doby kamenné Evropy, jeho vývoj a lokální specifika.
18/ Pohřební ritus doby bronzové Evropy, jeho vývoj a lokální specifika.
19/Pohřební ritus doby železné Evropy, jeho vývoj a lokální specifika.
20/ Depoty a obětiny v pravěku Evropy.
21/ Člověk a voda v pravěku Evropy.
◻️ Okruh C. Archeologie středověku a novověku
1/ Archeologie a dějiny osídlení – vznik, vývoj, proměna a struktura vrcholně středověké společnosti – vnitřní a vnější kolonizace, zánik hradské soustavy a vznik středověké společnosti, nové progresivní pracovní postupy a jejich odraz v archeologii (zemědělství, řemeslo, směna, komunikace), nové typy sídel – příklady jejich archeologického zkoumání (lokality, osobnosti výzkumu).
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-12.
2/ Středověká archeologie v ČR - dějiny bádání, založení a vývoj oboru, přehled nejvýznamnějších lokalit, objektů a nálezů, osobnosti archeologického výzkumu, literatura.
3/ Postmedievální archeologie v ČR - dějiny bádání, založení a vývoj oboru, přehled nejvýznamnějších lokalit, objektů a nálezů, osobnosti archeologického výzkumu, literatura
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-43.
4/ Archeologie středověkých měst na území ČR (města založená ve středověku a žijící, města zaniklá, nepovedená založení) – dějiny bádání, přehled nejvýznamnějších lokalit, datace, charakteristika výzkumů a jejich vedení (osobnost a jeho dílo).
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-35.
5/ Archeologie středověkých vesnic na území ČR - dějiny bádání, problematika výzkumu zaniklých a existujících vesnic, přehled nejvýznamnějších lokalit, datace, charakteristika výzkumů a jejich vedení (osobnost a jeho dílo)
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-50.
6/ Archeologie středověkých šlechtických sídel na území ČR – typologie sídel, dějiny bádání, literatura, přehled nejvýznamnějších lokalit, datace, charakteristika výzkumů a jejich vedení (osobnost a jeho dílo)
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-48.
7/ Archeologie středověkého a novověkého pohřebního ritu - dějiny bádání, literatura, specifika nálezů a nálezového prostředí, typologie a přehled nejvýznamnějších lokalit, datace, charakteristika výzkumů a jejich vedení (osobnost a jeho dílo)
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-49.
8/ Specifická a krátkodobá sídliště v novověku (vojenské tábory, ležení, poustky, sezónní pracoviště ad.) - dějiny bádání, literatura, přehled nejvýznamnějších archeologicky zkoumaných lokalit, datace, charakteristika výzkumů a jejich vedení (osobnost a jeho dílo)
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-22.
9/ Středověká montánní archeologie – dobývání, prvotní zpracovávání a distribuce drahých kovů, dějiny bádání a literatura, metody terénní práce, základní přehled nejvýznamnějších lokalit, datace, charakteristika výzkumů a jejich vedení (osobnost a jeho dílo)
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-42.
10/ Středověké kovářství – dějiny bádání a literatura, podoba a provoz středověkých kováren, produkty a odpady, problematika určování původních technologických procesů v archeologických nálezech, přehled nejvýznamnějších lokalit se středověkými výrobními zařízeními, datace, charakteristika výzkumů a jejich vedení (osobnost a jeho dílo).
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-16.
11/ Středověké hutnictví železa – dějiny bádání a literatura, podoba a proměny výrobních postupů, typy a příklady technologických zařízení, produkty a odpady, problematika určování původních technologických procesů v archeologických nálezech, přehled nejvýznamnějších lokalit, datace, charakteristika výzkumů a jejich vedení (osobnost a jeho dílo)
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-33.
12/ Středověké a novověké kovolijectví na příkladu historického zvonařství – dějiny bádání a literatura, technologie, produkty a jejich typologie, archeologické doklady zvonařských dílen z území ČR, datace, vedení výzkumů (osobnosti a jejich dílo).
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-21.
13/ Bydlení a životní styl na příkladu dochovaných součástí stavebních konstrukcí – stavební kování jako prostředek k rekonstrukci podoby a provozu nemovitostí, dějiny bádání a literatura, typologie, problém datace archeologických nálezů, příklady archeologických nálezů jako součástí staveb z území ČR.
14/ Archeologické doklady využívání zvířecí síly ve středověku – dějiny bádání a literatura, interdisciplinární studium, typologie a funkční zařazování archeologických nálezů, význam pro společenskou a sociální interpretaci, příklady z archeologicky zkoumaných lokalit na území ČR
15/ Středověké vojenství – zbraně – dějiny bádání a literatura, interdisciplinární studium, vývoj zbraní ve vztahu k proměnám vojenství od raného do pozdního středověku, typologie a funkční zařazování archeologických nálezů, příklady z archeologicky zkoumaných lokalit na území ČR
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-13.
16/ Středověké vojenství - zbroj – dějiny bádání a literatura, interdisciplinární studium, vývoj zbroje ve vztahu k proměnám vojenství od raného do pozdního středověku, typologie a funkční zařazování archeologických nálezů, příklady z archeologicky zkoumaných lokalit na území ČR
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-13.
17/ Dějiny architektury a stavebního stylu – středověké cihlářství – dějiny bádání a literatura, dějiny řemesla a výrobků (stavební keramika zdicí a krycí), majitelé a řemeslníci, výrobky a výrobní proces - technologická zařízení a jejich typologie ve středověké manuální výrobě, archeologické doklady výrobních zařízení z území Evropy a ČR.
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-18.
18/ Středověké kamnářství jako doklad proměny životního stylu - původ a rozšíření kachlových kamen v Evropě, morfologický vývoj (od hliněné pece ke kachlovým kamnům), nejstarší archeologické doklady středověkých kamen a jejich článků (kachlů) v ČR a zahraničí, dějiny bádání a literatura.
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-40.
19/ Středověké kamnářství jako doklad proměny životního stylu – typologie středověkých kachlů a jejich provozně-technologické odlišnosti pro použití ve vyhřívacím tělese, typy výzdob – kategorie motivů, dějiny bádání a literatura.
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-39.
20/ Archeologie a historické hrnčířství - dějiny bádání a literatura, význam hrnčířských výrobků pro archeologii, dějiny řemesla a výrobků, řemeslníci a jejich postavení ve společnosti, výrobní proces - technologická zařízení a jejich typologie, dílny a výrobní okruhy, archeologické doklady výrobních zařízení ze středověku a novověku z území ČR, literatura a osobnosti výzkumu.
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-34.
21/ Archeologie a hrnčířství počátků vrcholně středověkého období - metodika třídění užitkové keramiky, morfologie a typologie keramiky z 13. – ½ 14. století, užitkové zboží, importy; příklady z archeologických nálezů na území ČR, literatura a osobnosti výzkumu
22/ Archeologie a hrnčířství z předhusitského a husitského období - metodika třídění užitkové keramiky, morfologie a typologie keramiky z 2/2 14. – ½ 15. století, užitkové zboží, importy; příklady z archeologických nálezů na území ČR, literatura a osobnosti výzkumu
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-28.
23/ Archeologie a hrnčířství pozdně středověkého období - metodika třídění užitkové keramiky, morfologie a typologie keramiky z 2/2 15. – počátku 16. století, užitkové zboží, importy; příklady z archeologických nálezů na území ČR, literatura a osobnosti výzkumu
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-9.
24/ Archeologie a novověké hrnčířství - metodika třídění užitkové keramiky, morfologie a typologie keramiky z 16. – 18. století, užitkové zboží, importy; příklady z archeologických nálezů na území ČR, literatura a osobnosti výzkumu
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-37.
25/ Archeologie a historické sklářství - dějiny bádání a literatura, dějiny řemesla a výrobků, řemeslníci a jejich postavení ve společnosti, nejvýznamnější evropská střediska výroby středověkého a novověkého skla, výrobní proces - technologická zařízení ve středověké manuální výrobě, archeologické doklady výrobních zařízení (hutí a pecí) ze zahraničí a z území ČR, literatura a osobnosti výzkumu.
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-11.
26/ Středověké sklo – dějiny bádání a literatura, interdisciplinární studium, morfologie a typologie středověkého skla (13.-15. století) - užitkové zboží, luxusní výrobky, importy; evropská centra výroby ve středověku, význam českého sklářství v rámci středoevropské produkce, příklady z archeologických nálezů na území ČR, literatura a osobnosti výzkumu
Podrobněji pojednejte o středověkém sklu na stranách povinné literatury pod č. C-1.
27/ Novověké sklo – dějiny bádání a literatura, interdisciplinární studium, morfologie a typologie raně novověkého skla (16. – ½ 17. století) - užitkové zboží, luxusní výrobky, importy; evropská centra výroby ve středověku, význam českého sklářství v rámci středoevropské produkce, příklady z archeologických nálezů na území ČR, literatura a osobnosti výzkumu.
Podrobněji pojednejte o titulu z povinné literatury č. C-11.
◻️ Doporučená literatura k okruhu A
◻️ Doporučená literatura k okruhu B
◻️ Povinná literatura k okruhu C