Nikola Veselá

studentka 3. ročníku ETSN

Odborná stáž na městském úřadě ve Schremsu (Rakousko)


 
Na městském úřadě v rakouském městě Schrems jsem strávila dva měsíce od 1. 7. 2013 do 30. 8. 2013 v rámci odborné praxe, kterou musí studenti našeho oboru Evropská teritoriální studia absolvovat v průběhu svého studia. Jedná se v podstatě o povinný předmět, pro jehož splnění je předepsané absolvování odborné stáže v některé z německy mluvících zemí.
 
Nejtěžším úkolem pro mne bylo nějakou stáž sehnat. Stáž jsem hledala intenzivně sama, kontaktovala jsem různé městské úřady nebo soukromé firmy. Nakonec jsem našla místo na Městském úřadě ve městě Schrems/Stadtgemeinde Schrems.
Město Schrems leží v Dolním Rakousku, 7 km od města Gmünd a žije v něm cca 6 tisíc obyvatel.
 

Městský úřad ve Schremsu

 
Hlavní náplní mé práce byl překlad různých materiálů do češtiny pro místní informační centrum, které se nachází v přízemí městského úřadu. Dále jsem překládala část internetových stránek podvodního světa UnterWasserReich, který se nachází ve Schremsu. Také jsem vyřizovala poštu a měla na starosti řadu dalších administrativních úkolů.
 

 

V kanceláři, kde jsem pracovala.

Zaměstnanci městského úřadu se ke mně chovali mile, všichni byli velmi přátelští. Za celou mou praxi zodpovídala paní Mag. Claudia Trinko, která mě seznámila s ostatními zaměstnanci a s celým chodem městského úřadu.
 

Zleva: sekretářky, Claudia Trinko a já


 
Praxe v zahraničí pro mě byla velkým přínosem. Nezdokonalila jsem se pouze v jazyce, ale také jsem se naučila být více samostatná. Nebylo jednoduché být sama v cizím prostředí, ale postupem času se to zlepšovalo.
 
Jsem velmi ráda, že jsem mohla svou stáž vykonat právě na městském úřadě ve městě Schrems.