Projekt Poezie v pohybu a kulturní podvečer "V kůži Billyho Elliota"

Projekt Poezie pohybu měl a má přiblížit pohybové divadlo zejména studentům středních a vysokých škol a vznikl v rámci předmětu Management v neziskovém sektoru vyučovaném na Ústavu evropských teritoriálních studií FF JU v ČB. Na jeho tvorbě se podílel tým studentů ve složení: Tereza Kopecká, Lukáš Brychta, Jiřina Vonášková a Zuzana Svobodová.
Předmětem propagace se stal baletní soubor Jihočeského divadla, jehož fotografie byly k vidění do 30. dubna 2012 v rámci výstavy „Poezie pohybu v Akademické knihovně JU".
 

Na obrázku Tereza Kopecká, Jiřina Vonášková, Zuzana Svobodová a Aleš Brychta


 
První část výstavy mapovala historii inscenací baletního souboru pod vedením uměleckého šéfa Atilly Egerhaziho, který v jihočeské metropoli působí od roku 2010 a pod jehož vedením získal soubor několik významných ocenění a navázal spolupráci se zajímavými umělci ze zahraničí. 
 
Druhá část výstavy zaznamenávala přípravy a nácvik choreografií inscenace Romeo a Julie, která je vrcholným počinem baletního souboru Jihočeského divadla v této sezóně. Uvedená část výstavy byla uspořádána ve spolupráci s dalším studentským týmem: T. Šulcová, M. Marchalová, M. Bílá, K. Jurištová a L. Mitášová a měla propagovat pohybové divadlo.
 
V úterý 17. dubna 2012 jsme v rámci projektu zavítali do studentského univerzitního rádia K2, kam jsme pozvali hosty z jihočeského divadla, kteří posluchačům prozradili zajímavosti ze zákulisí příprav jak činoherních, tak baletních inscenací. O tvorbě představení „Škola základ života" vyprávěli režisér Mikoláš Tyc a dramaturgyně Kristýna Čepková. Úskalí baletních představení naopak odtajnila tajemnice baletního souboru Jana Lecáková. Vysílání se uskutečnilo ve spolupráci s týmem ve složení: Š. Bláhovcová, N. Neumannová, P. Hlavínová a H. Kolářová), který se zabývá propagací činoherního souboru

 

Aleš Brychta a Tereza Kopecká v univerzitním rádiu


 
Kulturní podvečer „V kůži Billy Elliota" , který proběhl ve středu 18. dubna 2012, byl komorní akcí připravenou pro studenty Filozofické fakulty JU v ČB, zejména pak pro obory Evropská teritoriální studia a Bohemistika. Předmětem setkání bylo promítání filmu Billy Elliot, který vypráví příběh chlapce, jenž vyměnil boxerské rukavice za baletní piškoty. Nejen diskuse o baletu, ale i o tanci, divadle a umění všeobecně byla součástí tohoto filmového odpoledne. Sešlo se zde a navzájem seznámilo mnoho kreativně založených a umělecky činných studentů, které spojuje zájem o kulturní dění v Českých Budějovicích. Proto bych chtěla ještě jednou poděkovat ústavu UTS FF JU v ČB za pomoc s jeho organizací.
V rámci projektu vznikla facebooková skupina Poezie pohybu, ve které jsou členové neustále informování o novinkách z Jihočeského divadla a zajímavostech ze světa umění napříč žánry.
 

 
Propagace divadla proběhla i v tisku. V Českobudějovickém deníku a internetovém periodiku Budějovická drbna byly uveřejněny články informující o jihočeském baletu, jejichž autory jsou Zuzana Svobodová a Lukáš Brychta.
 

Uvedené akce jsou vhodným praktickým doplňkem studia a rozšiřují naše obzory dalšími směry.

 

Tereza Kopecká

Studentka 3. ročníku ETSN